Divlja Sloboda u Livanjskom polju
Zamislite jutro u Banjoj Luci. Sunce tek što je počelo milovati krovove grada, a ja sam već spakovao svoju torbu za avanturu koja me čeka. Moja destinacija? Livanjsko Polje, dom divljih konja i netaknute prirode.
Put do Livanjskog Polja vodi preko slikovitih bosanskih pejzaža. Vožnja traje oko pet sati, ali vrijeme brzo prolazi dok se divim prostranstvima Kupresa i prelazim preko planinskih prevoja. Dolazak u Livno je uvijek impresivan; grad koji spaja staro i novo, a u pozadini se nazire silueta planine Cincar.
Dolazak i prve aktivnosti
Prvi zadatak po dolasku bio je uputiti se ka platou Kruzi, gdje me čekala grupa divljih konja. Ovi plemeniti životinje, koje su nekada bile domaće, sada slobodno žive na ovom ogromnom kraškom polju. Prilazak konjima je poseban trenutak; osjećaj slobode koji oni izražavaju je zarazan.
Aktivnosti
Nakon upoznavanja s konjima, avantura se nastavila vožnjom četverotočkaša po neistraženim stazama Cincar planine. Pogled sa vidikovca je nešto što se ne može opisati riječima; mora se doživjeti. Prostranstva Glamočkog polja se pružaju koliko pogled doseže, a svjež planinski zrak osvježava i puni pluća.
Ručak u Livnu bio je prilika da probam poznati livanjski sir, čiju priču o nastanku vežu za znanja francuskog agronoma koji je svoje znanje donio iz Švicarske. Jedinstvena kombinacija klime i vegetacije daje ovom siru poseban šmek.
Preporuke
Svakako preporučujem da ovu avanturu začinite posjetom starih dijelova Livna, gdje možete uživati u arhitekturi i posjetiti Duman izvor, koji je prava prirodna senzacija. Također, za ljubitelje prirode, preporučio bih organizovani pješački obilazak koji uključuje posjetu već spomenutoj planini Cincar i obližnjim historijskim lokacijama.
Da li ste znali?
Stanište divljih konja: Divlji konji na Livanjskom polju potomci su domaćih konja koji su pušteni na slobodu 70-ih godina 20. vijeka, kada su modernizacijom poljoprivrede konji postali manje potrebni.
Veliko kraško polje: Livanjsko polje je najveće kraško polje na svijetu koje je poznato po svojim intermitentnim poplavama, stvarajući jedinstvene uslove za floru i faunu.
Livanjski sir: Proizvodnja livanjskog sira počela je zahvaljujući znanju francuskog agronoma Cypriena Jailleta, koji je kombinovao lokalne uslove i švicarske metode proizvodnje sira.
Biodiverzitet: Livanjsko polje je dom mnogim vrstama ptica, što ga čini važnim područjem za ornitologe i ljubitelje prirode, te se razmatra njegovo proglašenje zaštićenim pejzažem.
Turističke avanture: Osim posmatranja divljih konja, posjetioci mogu uživati u vožnji četverotočkaša, pješačenju do vrha Cincar i kanu izletima na rijeci Sturba, što čini ovu destinaciju idealnom za avanturiste i ljubitelje prirode.
NAJBOLJE ATRAKCIJE I AKTIVNOSTI
KRAJINA TOUR: Vaša Početna Tačka za Avanture u Krajini
Vodič Kroz Krajinu: Gradovi Koji Moraju Biti Na Vašoj Listi

Jajce
Da li ste znali?
Jajce je jedno od rijetkih mjesta u svijetu gdje se rijeka obrušava u centru grada, formirajući vodopad visok 22 metra.
Grad Jajce je bio rezidencija posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića.
Mitreja u Jajcu, hram posvećen bogu Mitri, jedan je od najbolje očuvanih hramova ove vrste u Evropi.
U Jajcu je održano Drugo zasjedanje AVNOJ-a 1943. godine, na kojem je donesena odluka o formiranju Jugoslavije na federalnim principima.
Jajačka tvrđava, izgrađena u 14. vijeku, dominira gradom i pruža predivan pogled na okolne prirodne ljepote.

Kulen Vakuf
Da li ste znali?
Kulen Vakuf je jedna od najstarijih naselja u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, sa bogatom istorijom koja seže do osmanskog perioda.
Rijeka Una, koja prolazi kroz Kulen Vakuf, jedna je od najčistijih rijeka u Evropi, poznata po svojim tirkiznim vodama i živopisnim vodopadima.
Tvrđava Ostrovica iznad Kulen Vakufa datira iz srednjeg vijeka, a osmanska vladavina joj je dala današnji oblik.
Kulen Vakuf je poznat po brojnim avanturističkim aktivnostima, poput raftinga na rijeci Uni, što privlači avanturiste i ljubitelje prirode.
Nacionalni park Una, gdje se nalazi Kulen Vakuf, jedno je od najljepših zaštićenih područja u Bosni i Hercegovini, sa nevjerovatnim pejzažima i raznolikim biljnim i životinjskim svijetom.

Gradiška
Da li ste znali?
Bosanska Gradiška je bila važno strateško naselje još od rimskog doba, a naziv grada Servitium se spominje u starim rimskim kartama.
Rijeka Sava, koja prolazi kroz Bosansku Gradišku, proteže se dužinom od preko 40 km i čini prirodnu granicu sa Hrvatskom.
U 18. stoljeću Osmanlije su naselje s južne strane Save nazivali Berbir, dok je kasnije dobio naziv Bosanska Gradiška.
Tokom osmanske vladavine, Bosanska Gradiška je postala važno središte za prelazak vojske preko Save.
Grad je domaćin značajnim kulturnim manifestacijama i ima bogatu tradiciju u sportu, poljoprivredi i trgovini.