Divlja Sloboda u Livanjskom polju
Zamislite jutro u Banjoj Luci. Sunce tek što je počelo milovati krovove grada, a ja sam već spakovao svoju torbu za avanturu koja me čeka. Moja destinacija? Livanjsko Polje, dom divljih konja i netaknute prirode.
Putovanje
Put do Livanjskog Polja vodi preko slikovitih bosanskih pejzaža. Vožnja traje oko pet sati, ali vrijeme brzo prolazi dok se divim prostranstvima Kupresa i prelazim preko planinskih prevoja. Dolazak u Livno je uvijek impresivan; grad koji spaja staro i novo, a u pozadini se nazire silueta planine Cincar.
Dolazak i prve aktivnosti
Prvi zadatak po dolasku bio je uputiti se ka platou Kruzi, gdje me čekala grupa divljih konja. Ovi plemeniti životinje, koje su nekada bile domaće, sada slobodno žive na ovom ogromnom krasnom polju. Prilazak konjima je poseban trenutak; osjećaj slobode koji oni izražavaju je zarazan.
Aktivnosti
Nakon upoznavanja s konjima, avantura se nastavila vožnjom četverotočkaša po neistraženim stazama Cincar planine. Pogled sa vidikovca je nešto što se ne može opisati riječima; mora se doživjeti. Prostranstva Glamočkog polja se pružaju koliko pogled doseže, a svjež planinski zrak osvježava i puni pluća.
Ručak u Livnu bio je prilika da probam poznati livanjski sir, čiju priču o nastanku vežu za znanja francuskog agronoma koji je svoje znanje donio iz Švicarske. Jedinstvena kombinacija klime i vegetacije daje ovom siru poseban šmek.
Preporuke
Svakako preporučujem da ovu avanturu začinite posjetom starih dijelova Livna, gdje možete uživati u arhitekturi i posjetiti Duman izvor, koji je prava prirodna senzacija. Također, za ljubitelje prirode, preporučio bih organizovani pješački obilazak koji uključuje posjetu već spomenutoj planini Cincar i obližnjim historijskim lokacijama.
Da li ste znali?
Stanište divljih konja: Divlji konji na Livanjskom polju potomci su domaćih konja koji su pušteni na slobodu 70-ih godina 20. vijeka, kada su modernizacijom poljoprivrede konji postali manje potrebni.
Veliko krasno polje: Livanjsko polje je najveće krasno polje na svijetu koje je poznato po svojim intermitentnim poplavama, stvarajući jedinstvene uslove za floru i faunu.
Livanjski sir: Proizvodnja livanjskog sira počela je zahvaljujući znanju francuskog agronoma Cypriena Jailleta, koji je kombinovao lokalne uslove i švicarske metode proizvodnje sira.
Biodiverzitet: Livanjsko polje je dom mnogim vrstama ptica, što ga čini važnim područjem za ornitologe i ljubitelje prirode, te se razmatra njegovo proglašenje zaštićenim pejzažem.
Turističke avanture: Osim posmatranja divljih konja, posjetioci mogu uživati u vožnji četverotočkaša, pješačenju do vrha Cincar i kanu izletima na rijeci Sturba, što čini ovu destinaciju idealnom za avanturiste i ljubitelje prirode.
KRAJINA TOUR
GRADOVI
Banja Luka
Da li ste znali?
Banja Luka je 2018. godine proglašena “Evropskim gradom sporta”.
Grad ima jedinstven spoj osmanske i austrougarske arhitekture.
Čuveno Nektar pivo, koje se proizvodi u Banjaluci, jedno je od najstarijih u regiji, a počelo se proizvoditi 1873. godine.
Grad je poznat kao “zeleni grad” zbog brojnih parkova i drvorednih ulica.
Tvrđava Kastel jedna je od najstarijih građevina u Bosni i Hercegovini, koja datira iz rimskog perioda.
Bihać
Da li ste znali?
Bihać je bio sjedište prve slobodne teritorije u Drugom svjetskom ratu, poznato kao “Bihaćka republika”.
Rijeka Una je toliko čista da u njoj žive endemske vrste riba, poput mladica.
Grad Bihać je dom džamije Fethija, jedna od rijetkih džamija koja je preuređena iz crkve.
Nacionalni park Una je prvi nacionalni park u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Bihać je poznat po svom ljetnom festivalu Una Regata , koji okuplja ljubitelje sporta na vodi iz cijelog svijeta.
Bosanska Krupa
Da li ste znali?
Rijeka Krušnica, koja se ulijeva u Unu, jedan je od najvećih izvora u Evropi.
Srednjovjekovna tvrđava u Bosanskoj Krupi bila je ključna tačka u borbama za kontrolu nad dolinom Une.
Bosanska Krupa je domaćin tradicionalnih manifestacija poput Memorijalne trke unskih lađara, koja svake godine okuplja ljubitelje adrenalinskih sportova.
Rijeka Una je toliko čista da u njoj žive endemske vrste riba.
Grad se ponosi bogatom kulturnom baštinom, koja uključuje džamije, crkve i ostatke tvrđave, svjedočanstva o dugoj i složenoj istoriji ovog područja.